Dėl paramos mokytojų streikui

2023 09 28

Partija „Laisvė ir Teisingumas“ vienareikšmiai palaiko mokytojus ir jų teisėtus reikalavimus. Tai, kad mokytojai pasirinko kraštutinę priemonę – streiką, demonstruoja šios Vyriausybės negebėjimą girdėti ir  laikytis prisiimtų  įpareigojimų. Nors valdantieji nuolat deklaravo, kad švietimas yra prioritetinė sritis, ir žadėjo daryti viską, kad mokytojo profesija Lietuvoje taptų prestižinė, situacija mokyklose tik blogėja: pedagogų trūksta, krūviai yra milžiniški, jaunimas nesirenka pedagogo specialybės ne tik dėl mažų atlyginimų, bet ir dėl visiško chaoso, kurį sukuria pati Vyriausybė savo ,,amžinomis reformomis“. Švietimo, mokslo ir sporto ministerija nesugeba laiku parengti programų ar patvirtinti vadovėlių, apie naujoves kalbama daug, bet viskas numetama ant mokytojų pečių.  

Valdžios negebėjimas dėlioti valstybės prioritetus, jos atsainus požiūris į tuos, kurie ugdo pilietiškumą ir rengia mūsų vaikus, tik dar kartą parodo šios Vyriausybės nekompetenciją. Aiškinimai, kad pedagogų reikalavimai didinti atlyginimus yra nepagrįsti, o norint atlyginimus kelti valdžia, esą, turės „nuskriausti“ kitus, yra ne tik  priešinantys visuomenę, bet visiškai spekuliatyvūs. Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plane (RRF), pagal kurį  Lietuva iš Europos Sąjungos turi gauti 2,2 milijardus eurų, švietimo sistemai numatyta skirti net 312 milijonų eurų. Akivaizdu, ši Vyriausybė nesugeba dirbti – RRF jau sustabdė 26 milijonus eurų paramos,  galime prarasti dar šimtus milijonų. Ir tai – ne streikui pasiryžusių pedagogų, o pačios Vyriausybės kaltė.

Todėl tenka tik apgailestauti, kad dangstydami savo nekompetenciją, valdantieji griebiasi valdžiai garbės nedarančių veiksmų: viešoje erdvėje ne tik manipuliuojama mokytojams mokamais atlyginimais, bet valdančiųjų atstovų lūpomis nuolat žemina streikuoti nusprendusius mokytojus. Demonstratyvią nepagarbą rodo ir pati Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė, kaltindama mokytojus politikavimu dėl „artėjančių rinkimų“.

Deja, vertindama mokytojus, Premjerė taip ir neįvertino konservatorių partijos deleguoto Švietimo, mokslo ir sporto ministro Gintauto Jakšto kompetencijos, ypač po to, kai viešoje erdvėje jis pademonstravo ne tik savo neišprusimą, bet ir savo tolimesnės „švietimo politikos“ gaires – esą mokytojai patys nuspręs, kiek yra lyčių, nes ministras ir ministerija nežino. Tai akivaizdus pavyzdys, kokioje nepriimtinoje situacijoje atsidūrė mūsų švietimo sistema.

Todėl partija „Laisvė ir Teisingumas“ pareiškia:

  • būtina kelti mokytojams atlyginimus – lėšas galima rasti racionaliai ir skaidriai naudojant mokesčius, pasinaudojant Europos Sąjungos Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano (RRF) lėšomis bei pritraukiant privačias investicijas į švietimo infrastruktūros plėtrą;
  • privalu gerinti pedagogų darbo sąlygas ir mažinti klases;
  • Švietimo, mokslo ir sporto ministrui siūlome savikritiškai įvertinti savo galimybes toliau eiti ministro pareigas.

Primininkas Artūras Paulauskas