KREIPIMASIS

Seimo valdančioji dauguma – Tėvynės Sąjungos- Lietuvos krikščionių demokratų, Liberalų sąjūdžio ir Laisvės partijos frakcijos kuria precedento neturintį atvejį Lietuvos politinėje sistemoje.
Po Lietuvos apeliacinio teismo sprendimo, kuriuo vadinamojoje „MG Baltic“ byloje Liberalų sąjūdis pripažintas kaltu ir partijai skirta piniginė bauda, politinę etiką ir demokratines vertybes deklaruojančioje valstybėje, nuteistos partijos vadovas atsistatydintų arba būtų atstatydintas iš vieno svarbiausių valstybėje – Seimo vadovo – posto.
Akivaizdu, kad pati Seimo Pirmininkė ir Liberalų sąjūdžio vadovė Viktorija Čmilytė – Nielsen dar nepasiekė išsivysčiusiame demokratiniame pasaulyje priimtų politinės etikos standartų kaip partijos vadovui prisiimti atsakomybę ir atsistatydinti. Ji pasirinko išsisukinėjimo ir garbės tokio aukšto rango pareigūnui nedarančią poziciją. Primename, kad V.Čmilytė – Nielsen buvo Liberalų sąjūdžio frakcijos narė Seime nuo 2015, o per patį korupcinio skandalo įkarštį buvo partijos valdybos narė, o nuo 2017 m. partijos vicepirmininkė. V.Čmilytė- Nielsen dalyvavo Liberalų sąjūdžio sprendimų priėmime ir puikiai žinojo partijos kandidatų į Seimą finansavimo reikalus. Priminsime, kad ne tik Liberalų sąjūdžio pirmininkas, bet ir dar du aukšto rango partijos nariai buvo nuteisti korupcijos byloje.
Todėl dar iki Apeliacinio teismo sprendimo V. Čmilytės -Nielsen buvimas Seimo Pirmininkės pareigose kūrė demokratinei valstybei nepriimtiną situaciją, kai teisiamos partijos vadovė užėmė valstybines pareigas, turinčias įtakos parenkant ir skiriant teisėsaugos pareigūnus bei teisėjus. Nepriimtina, kad „skaidrumą ir aukščiausius politinės etikos standartus“ koalicinėje sutartyje deklaravę partneriai, to skaidrumo netaikė ne tik tuomet, kai vyko didžiausios korupcinės bylos Lietuvoje teisminis procesas, bet ir dabar, kai šioje byloje Liberalų sąjūdis ir aukščiausio lygio šios partijos atstovai yra nuteisti.
Tenka apgailestauti, kad net po Apeliacinio teismo sprendimo valdančioji koalicija nekelia V. Čmilytės -Nielsen atstatydinimo iš Seimo Pirmininko posto klausimo ir taip kompromituoja visą partinę Lietuvos sistemą. Tokia koalicijos partnerių, ypač konservatorių, parama V. Čmilytei -Nielsen tik sustiprina visuomenėje kilusias abejones dėl to, ar iš tikrųjų visos korupcinėje byloje dalyvavusios partijos sulaukė teisingumo – byloje minimi net keli TS(LKD) nariai kol kas išvengė atsakomybės. Tikėkimės, kad šios koalicijos vienybės pagrindas yra ne bendros nuodėmės.
Todėl raginame ir pačią Seimo Pirmininkę, ir valdančiąją daugumą pademonstruoti aukštesnius politinės etikos standartus ir surengti Seime pasitikėjimo Seimo Pirmininke procedūrą. To reikalauja elementari politinė etika ir padorumas. Tegu Seimo nariai balsavimu parodo pasitikėjimą Seimo Pirmininke ir kartu prisiimą atsakomybę.

Partijos „Laisvė ir Teisingumas“ vadovybės vardu
Vicepirmininkas Artūras Zuokas