Remigijus Žemaitaitis
Remigijus Žemaitaitis

Visapusiškai palaikau Lietuvos moksleivių sąjungos (LMS) poziciją. Pritariu, kad sugrąžinti 5-11 klasių vaikus į mokyklas baigiantis mokslo metams – prasta idėja dėl daugelio priežasčių. Matau nemažai nuotolinio darbo ir mokymosi pliusų. Formalus įprastas ugdymas yra toks subliuškęs, deformuotas guminis kamuolys, kuris bando atgauti pirmykštę forma. Gal pripildykim tą kamuolį ne oru, o kažkuo vertingu?

LMS atliko nemažą apklausą, kurios rezultatai sutapo su mano nuomone. Sugrąžinę vaikus į mokyklas, tiesiog užkurtume viruso mašiną. Vaikai eitų į mokyklas vos dvi savaites, o problemų turėtume dar ilgai.
Pripažinkim, kad mums įprastas ugdymas jau niekada nebus toks, koks buvo.

Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė šiek tiek pašiepiama, jog bando kūno kultūrą sujungti su matematika. Tiksliau, ragina vykdyti kontaktines pamokas, tačiau lauke. Na, vaikučiai, kiek šiandien mūsų pabėgo iš pamokos ir kokiu greičiu nulėkė?

Tačiau toje ironijoje yra ir tiesos. Kūrybiškas žvilgsnis į situaciją būtų daug naudingesnis už vaikų ir paauglių kareivišką rikiavimą į medicinos punktus testams, skiepams ir už srautų reguliavimą, lyg robotukų armijoje. Ilgainiui nuotolinis ugdymas, manau, išliks – net jei baigsis pandemija. Kontaktinės pamokos niekur nepradings – yra nemažai atvejų, kai jos yra būtinos ir efektyvios.

Jei vaikai iki mokslo metų liks mokytis namuose, aprims jautri visuomenės pusė, kuri visur įžvelgia pavojų savo vaikams – ištestuos, paskiepys, „sučipuos“? Nesityčioju iš jų. Nežinioje ir abejonėse esantys žmonės dėl vaikų gali padaryti viską. Taip pat reikia gerbti vaikus ir jų nuomonę, kurią jie gana aiškiai išsakė.

Į mane kaip Seimo narį kreipėsi Lietuvos moksleivių sąjungos (LMS) prezidentė Karolina Pralgauskytė su prašymu, kad 5-11 klasių moksleiviai šių mokslo metų ugdymo procesą tęstų nuotoliniu būdu. LMS apklausa parodė, kad 24 proc. mokinių savivaldų yra už grįžimą į mokyklas, besimokant mišriu ugdymu. 76 proc. mokinių savivaldų nurodė, jog yra prieš grįžimą į mokyklas.

Galima pagalvoti, kad vaikai tiesiog nenori eiti į mokyklą? Nieko panašaus. Vaikų lūpose kaip tik šiuo atveju byloja tiesa ir šaltas protas. Jie įžvelgia tikrąsias tokio sugrąžinimo į mokyklas priežastis ir pasekmes.

Pirmiausia, kaip akcentuoja apklausti vaikai, staigus moksleivių grįžimas į ugdymo įstaigas gali neigiamai paveikti pasiekimus ir psichikos sveikatos būklę. Nuotolinis mokymasis suformavo naujus įpročius, kuriems pakeisti reikėtų bent mėnesio ar dviejų. O juk būtų grįžtama į visai kitokią terpę, kur judėjimas būtų sugriežtintas, atsirastų prievolė reguliariai testuotis. Smulkmena, tačiau nuotolinis ugdymas leidžia vaikams būti savo laiko šeimininkais.

Moksleiviai taip pat nerimauja, jog visus norima suginti atgal į mokyklas, lyg į atsiskaitymo lagerius. Jų nuomone, pamokos neabejotinai bus orientuotos į atsiskaitymus, o ne į bendrosiose programose nurodytų temų dėstymą ar žinių spragų taisymą.

Akivaizdus susirūpinimas ir pandemine situacija – suvaldyti mokinių srautus ir išvengti kontaktų bus praktiškai neįmanoma. Tikėtina, kad padaugės viruso protrūkių, kurie gali išplisti ne tik tarp vaikų, bet ir jų šeimos narių. Juk pas vaikus namuose gali būti ir neskiepytų vyresnių šeimos narių.

LMS taip pat atkreipia dėmesį, kad regionuose gyvenantys moksleiviai turės didelį rūpestį dėl galimybių reguliariai testuotis. Jiems gali tekti vykti į artimiausius miestus vien dėl testavimo.

Džiūgi naujiena – didelė dalis moksleivių yra patenkinti nuotolinio ugdymo kokybe. Neabejoju, kad yra ir dalis mokytojų, kurie sugebėjo prisitaikyti prie naujų aplinkybių. Žinau vieną istorijos mokytoją, kuris privačioje mokykloje vedė pamokas ir formavo užduotis tiesiai iš istorinių vietų. Įdomu? Ką apie tai pasakytų ministrė?

Manau, kad pats metas būtų padėkoti virusui už tai, kad pagreitino neišvengiamus ugdymo pokyčius, kurie, tikiuosi, šiek tiek pakeis požiūrį į vertinimo sistemą bei egzaminus. Deja, viruso taikomi metodai, nors ir veiksmingi, yra drastiški, o kartais – tragiški.

Straipsnis publikuotas naujienų portale lrt.lt: https://www.lrt.lt/naujienos/pozicija/679/1400527/remigijus-zemaitaitis-virusas-svietime-paspartino-tai-kas-neisvengiama?fbclid=IwAR0QBgeQo5PrUYl_FlkGcoUgU09Zm9NCKvu87dtXwY-xFzKrn09rBWpjEAU